Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/fajtori/public_html/domain_mjekesiasot.com/templates/officeprime-tg/index.php on line 126

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/fajtori/public_html/domain_mjekesiasot.com/includes/application.php on line 539

Faqja e Pacientit

Kanceri i Mushkerive

Nga te gjithe kanceret, ai i mushkerive eshte pergjegjes per pjesen me te madhe te vdekjeve tek meshkujt dhe femrat. Mendohet se duhani eshte pergjegjes per 8/10 e rasteve me kancer te mushkerive. Duhanprija rrit rrezikun per te zhvilluar kancer te mushkerive sepse tymi i duhanit permban kancerogjene (substanca qe mund te shkaktojne kancer).

Vazhdo leximin...

Faktoret e Rrezikut per Semundjet Kardiake

Semundjet kardiake jane shkaktare te shume vdekjeve qe ndodhin çdo vit. Eshte e rendesishme te kuptohet se çfare i ben keto semundje kaq te zakonshme dhe se si mund te ulen mundesite per te pasur nje semundje kardiake. Semundjet kardiake mund te jene te heshtur (pa simptoma) ne disa individe. Ata mund te mos e dine qe kane semundjet deri ne momentin qe pesojne nje atak kardiak (i njohur gjithashtu si infarkt i miokardit).

Vazhdo leximin...

Semundja e Veshkes Policistike

Cfare bejne veshkat?

Veshkat largojne mbeturinat nga gjaku. Kete funksion e kryejne duke filtruar gjakun dhe duke formuar urinen. Urina largon mbetjet nga trupi jone.

Cfare eshte semundja e veshkes policistike?

Semundja e veshkes policistike (eng. Polycystic Kidney Disease, PKD)  ndodh ne familje. Qese me leng (te quajtura ciste) formohen ne veshka. Nese formohen shume ciste dhe rriten ne dimensione, veshkat mund te demtohen. Cistet mund te japin dhimbje ose mund te infektohen.

Vazhdo leximin...

Kanceri i Stomakut

Cdo vit, ne Shtetet e Bashkuara, me shume se 20.000 individe diagnostikohen me kancer te stomakut. Meshkujt kane me teper mundesi per te zhvilluar kancer te stomakut ne krahasim me femrat. Kanceri i stomakut ne pergjithsi prek persona qe jane te moshes me te madhe se 55 vjeç por mund te ndodhe edhe ne mosha me te reja. Individet nga Azia kane rastet me te larta te kancerit te stomakut. Duke qene se kanceri i stomakut mund te ndodhe pa simptoma, mund te jete ne fazat e avancuara ne momentin qe diagnostikohet. Atehere trajtimi perqendrohet ne lehtesimin e simptomave te pacientit dhe permiresimi i cilesise se jetes. Kanceri i stomakut mund te jape metastaza (te shperndahet) ne organe te tjera te trupit.

Vazhdo leximin...

Hepatiti C

Virusi i hepatitit C (HCV) eshte nje virus qe mund te demtoje melçine. Hepatiti C, semundje e melçise e shkaktuar nga HCV, eshte nje problem boteror dhe çon ne rreth 12.000 vdekje ne vit ne Shtetet e Bashkuara. Rreth 2% e amerikaneve jane te infektuar nga HCV. Mund te jesh i infektuar nga virusi dhe te mos e dish.

Hematuria Mikroskopike

“Mikroskopike” do te thote qe eshte sasi aq e vogel sa mund te shihet vetem me mikroskop. “Hematuria” do te thote gjak ne urine.

Nese keni hematuria mikroskopike, do te thote se keni rruaza te kuqe ne urine, por nuk mund te shihni gjak kur urinoni.

Vazhdo leximin...

Njoftime

2013
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/fajtori/public_html/domain_mjekesiasot.com/templates/officeprime-tg/index.php on line 171
Faqja e Pacientit. MjekesiaSot
Powered by Joomla 1.7 Templates